O PSYCHOTERAPII

Oficjalna definicja mówi, że „psychoterapia jest świadomym i zamierzonym zastosowaniem metod klinicznych i oddziaływań interpersonalnych pochodzących z uznanych zasad psychologicznych w celu towarzyszenia ludziom w zmianie ich zachowań, procesów poznawczych, emocji i/lub innych cech osobowych w kierunku, który korzystający z psychoterapii uważają za pożądany.” Mówiąc prościej to spotkanie terapeuty i klienta/pacjenta zmierzające do zmiany przeżywania, myślenia i zachowania ukierunkowane na usunięcie uciążliwych objawów i ich przyczyn.

Głównym narzędziem pracy psychoterapeutycznej jest rozmowa. Nie wszyscy terapeuci pracują jednak tak samo. Istnieją różne nurty in. modalności psychoterapii min. psychodynamiczna, psychoanalityczna, poznawczo- behawioralna, humanistyczna itp. W zależności od nurtu praca terapeutyczna i obowiązujące w niej zasady mogą się różnić.

W moim gabinecie spotkasz się z pracą w nurcie psychodynamicznym. Opiera się na założeniach psychoanalizy. Zakłada, że oprócz świadomej warstwy naszej psychiki, tej, z której zdajemy sobie sprawę, człowiek ma też nieświadomość. Najczęściej do tego obszaru trafiają te aspekty naszej psychiki, których nie jesteśmy w stanie u siebie zaakceptować czy wewnętrzne konflikty. W terapii pscyhodynamicznej szukamy też „wdrukowanych” w nas schematów, sposobów myślenia o świecie i ludziach, z których istnienia zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, a które w znaczący sposób wpływają na nasze funkcjonowanie.

Psychoterapia, nie skupia się na udzielaniu porad ani gotowych rozwiązań w życiowych problemach. Nie służy również udzielaniu wsparcia, choć to bywa jej istotnym elementem. Psychoterapia to trudny i wymagający proces pracy nad sobą, nierzadko związany z doświadczaniem trudnych uczuć. Rolą terapeuty jest towarzyszenie i bezpieczne prowadzenie klienta w kierunku zmiany.

Etapy procesu psychoterapii

OD CZEGO ZACZYNAMY?

1. Konsultacje

Kiedy skontaktujesz się ze mną w sprawie psychoterapii ustalimy konkretny dzień i godzinę spotkania. Zanim zapadnie decyzja o psychoterapii pierwsze spotkania mają charakter konsultacyjny. Poproszę Cię, abyś jak najszerzej opowiedział/ a mi o trudnościach, które skłoniły Ci do szukania pomocy. Następnie zadam pytania, które pozwolą mi postawić wstępne hipotezy dotyczące przyczyn Twoich trudności oraz sposobu pracy z nimi. Ocenię również czy psychoterapia w nurcie, w którym pracuję będzie adekwatnym sposobem leczenia Twoich trudności. Jeśli nie, wskażę Ci, gdzie możesz uzyskać pomoc. Konsultacje, oprócz diagnozy, służą również ustaleniu celów samej terapii.

Być może zastanawiasz się, czy musisz jakoś szczególnie przygotować się do pierwszej wizyty. Niekoniecznie. Wystarczy, że przyjdziesz i opowiesz mi, co Cię sprowadza. Po mojej stronie jest takie poprowadzenie rozmowy, bym uzyskała potrzebne mi informacje.

NASTĘPNIE...

2. Kontakt

Na koniec procesu konsultacji (najczęściej 2-3 spotkania) przedstawię Ci swoje rozumienie tego, co się z Tobą dzieje oraz warunki samej psychoterapii. Ustalimy istotne zasady dotyczące naszej współpracy, jak czas i częstotliwość spotkań (min. raz w tygodniu), kwestię nieobecności na sesjach terapeutycznych, odpłatności itp.

3. Praca terapeutyczna

Rozpoznajemy objawy i trudności oraz przyglądamy się jak wpływają na Twoje życie i codzienne funkcjonowanie. Zmierzamy do uzyskania większego wglądu we własne problemy i zrozumienia przyczyn ich występowania.

NA KONIEC...

4. Kończenie psychoterapii

Realizacja ustalonych początkowo celów to punkt odniesienia dla zakończenia psychoterapii. Jeśli zostały osiągnięte, Twój sposób funkcjonowania uległ poprawie możemy zakończyć naszą wspólną podróż. Kończenie terapii jest jednak procesem, którego długość wspólnie ustalamy.